Вопросы и ответы

icon Entitatea desfăşoară activitate în zona economică liberă, prestînd servicii altor agenţi economici la fel rezidenţi ai zonei. Potrivit legislaţiei fiscale, pentru aceste livrări nu ne apar careva obligaţii T.V.A. Cum urmează de a fi documentate livrările noastre? Fiind plătitori ai T.V.A., vom documenta aceste livrări cu factură fiscală indicînd cota zero a T.V.A.?

Referindu-ne la documentarea livrărilor efectuate în cadrul zonei economice libere, vom menţiona că, în conformitate cu prevederile art. 19 din Legea contabilităţii nr. 113 din 27.04.2007, faptele economice se contabilizează în baza documentelor primare şi centralizatoare. Potrivit art. 20 alin. (1) din Legea menţionată, formularele tipizate cu regim special se utilizează în următoarele cazuri: înstrăinării activelor cu transmiterea dreptului de proprietate, cu excepţia valorilor mobiliare; prestării serviciilor, cu excepţia serviciilor financia...

author icon

Ольга Голбан

Monitorul fiscal FISC.md Nr.14 2013


Учреждения:

Государственная Налоговая Служба

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

4357 просмотры

Дата публикации:

24 Июль /2013 10:13

Catalogul tematic

НДС | Налоговая накладная

Ключевые слова

TVA | persoane juridice

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon