Întrebări și răspunsuri

icon Entitatea desfăşoară activitate în zona economică liberă, prestînd servicii altor agenţi economici la fel rezidenţi ai zonei. Potrivit legislaţiei fiscale, pentru aceste livrări nu ne apar careva obligaţii T.V.A. Cum urmează de a fi documentate livrările noastre? Fiind plătitori ai T.V.A., vom documenta aceste livrări cu factură fiscală indicînd cota zero a T.V.A.?

Referindu-ne la documentarea livrărilor efectuate în cadrul zonei economice libere, vom menţiona că, în conformitate cu prevederile art. 19 din Legea contabilităţii nr. 113 din 27.04.2007, faptele economice se contabilizează în baza documentelor primare şi centralizatoare. Potrivit art. 20 alin. (1) din Legea menţionată, formularele tipizate cu regim special se utilizează în următoarele cazuri: înstrăinării activelor cu transmiterea dreptului de proprietate, cu excepţia valorilor mobiliare; prestării serviciilor, cu excepţia serviciilor financia...

author icon

Olga Golban

Monitorul fiscal FISC.md Nr.14 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

4309 vizualizări

Data publicării:

24 Iulie /2013 10:13

Catalogul tematic

T.V.A. | Factura fiscală

Etichete:

TVA | persoane juridice

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon