Вопросы и ответы

icon Urmează a fi deduse în scopuri fiscale cheltuielile aferente taxei pentru unitățile comerciale și/sau de prestări servicii achitate de către entitate în cazul neobținerii venitului în perioada fiscală respectivă?

Potrivit art. 30 al CF, nu se permite deducerea impozitului pe venit, instituit de titlul II, a penalităţilor şi a amenzilor aferente lui, precum şi a amenzilor şi penalităţilor aferente altor impozite, taxe şi plăţi obligatorii la buget, a amenzilor şi penalităţilor aplicate pentru încălcarea actelor normative. Astfel, potrivit articolului menţionat, restricţii la deduceri în scopuri fiscale sunt doar pentru impozitul pe venit, amenzi şi penalităţi aferente impozitului pe venit, cît şi pentru amenzile şi penalităţile aferente altor taxe şi plăţi obligatorii. ...

author icon

Парасковия Чеботаренко

author icon

Инна Вакаренко

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Учреждения:

Государственная Налоговая Служба

icon Эта статья доступна только подписчикам. Для оформления подписки выберите абонемент

Подписан/а
image

Абонемент Premium

2 499 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

1 599 MДЛ

Заказать сейчас
image

Абонемент Electronic

799 MДЛ

Заказать сейчас

2647 просмотры

Дата публикации:

10 Июль /2014 16:25

Catalogul tematic

Подоходный налог

Ключевые слова

taxă | amendă | plăţi | penalități

0 комментарии

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon