Întrebări și răspunsuri

icon Urmează a fi deduse în scopuri fiscale cheltuielile aferente taxei pentru unitățile comerciale și/sau de prestări servicii achitate de către entitate în cazul neobținerii venitului în perioada fiscală respectivă?

Potrivit art. 30 al CF, nu se permite deducerea impozitului pe venit, instituit de titlul II, a penalităţilor şi a amenzilor aferente lui, precum şi a amenzilor şi penalităţilor aferente altor impozite, taxe şi plăţi obligatorii la buget, a amenzilor şi penalităţilor aplicate pentru încălcarea actelor normative. Astfel, potrivit articolului menţionat, restricţii la deduceri în scopuri fiscale sunt doar pentru impozitul pe venit, amenzi şi penalităţi aferente impozitului pe venit, cît şi pentru amenzile şi penalităţile aferente altor taxe şi plăţi obligatorii. ...

author icon

Parascovia Cebotarenco

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2562 vizualizări

Data publicării:

10 Iulie /2014 16:25

Domeniu:

Impozitul pe venit

Etichete:

taxă | amendă | plăţi | penalități

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon