Știri
SFS va putea atribui un cod fiscal unic persoanelor fizice cu activitate independentă
Parlamentul, în cadrul ședinței plenare din 26 martie curent, a aprobat în prima lectură proiectul modificărilor la Codul fiscal, elaborat în scopul instituirii măsurilor tehnice și organizatorice care vor asigura protecția datelor cu caracter personal ale persoanelor ce practică activitate independentă.
Astfel, se propune completarea art. 5 din CF cu pct. 28¹) conform căruia, pentru persoanele fizice care desfășoară activitate independentă, codul fiscal poate fi un identificator unic generat de Serviciul Fiscal de Stat, diferit de numărul de identificare de stat (IDNP).
Totodată, proiectul prevede completarea CF cu art. 6920 care stabilește că SFS va atribui, la cerere, un cod fiscal unic, diferit de IDNP, persoanelor fizice înregistrate ca desfășurând activitate independentă care se va indica pe bonurile fiscale în locul IDNP-ului și al numelui și prenumelui titularului. SFS, conform inițiativei, urmează să asigure interoperabilitatea codului fiscal unic cu Sistemul Informațional „Monitorizarea Electronică a Vânzărilor”.
Conform proiectului, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a noilor prevederi (la data publicării în Monitorul Oficial), SFS va elabora și aproba, prin ordin, procedura de atribuire, evidență și utilizare a codului fiscal unic menționat supra, iar în termen de 60 de zile de la data punerii în aplicare a noului mecanismului, persoanele fizice înregistrate în regim de activitate independentă vor avea dreptul de a solicita atribuirea codului fiscal unic.
De menționat că, conform Deciziei Centrului Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal nr. 300 din 06.12.2023 și recomandării Comisiei parlamentare pentru drepturile omului nr. 389 din 20.09.2023, publicarea IDNP-ului pe bonurile fiscale constituie o formă de divulgare excesivă și nejustificată a datelor personale.
În acest context, aprobarea completărilor la CF enunțate supra vor asigură alinierea cadrului normativ național la bunele practici internaționale în materie de protecție a datelor cu caracter personal și combaterea furtului de identitate.
Instituții:
Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"
„Acest articol aparține exclusiv P.P. „Monitorul fiscal FISC.md” și este protejat de Legea privind drepturile de autor.
Orice preluare a conținutului se face doar cu indicarea SURSEI și cu LINK ACTIV către pagina articolului”.
Autentificare
Autentificarea se poate efectua cu ajutorul adresei de E-mail sau a Login-ului
E-mail/Login *
Parola *
Contul de utilizator a fost creat cu succes. Pentru confirmarea înregistrării accesați linkul expediat la e-mailul indicat în formularul de înregistrare, care este valabil până la 30 zile calendaristice
Adresează-ne o întrebare
Dorești să obții un răspuns rapid si complex sau să ne sugerezi tematica unui articol necesar procesului tău de lucru? Loghează-te, expediază întrebarea sau sugestia și primești răspunsul experților în cel mai scurt timp la adresa de e-mail sau în profilul tău de pe pagină.
E-mail *
Comanda serviciului prin telefon
Introduceți corect datele solicitate și în scurt timp veți fi contactat de un operator
Prenumele *
Numele *
E-mail *
Telefon *
Feedback
Pentru monitorizarea statutului de prelucrare a Feedbackului expediat, recomandăm inițial să parcurgeți procesul de autentificare pe portal. Astfel, mesajul de răspuns din partea PP „Monitorul Fiscal FISC.md” la feedback se va salva și afișa în Profilul Dvs. În cazul expedierii feedback-ului fără a fi autentificat pe portal, mesajul va fi remis la adresa de e-mail.
E-mail *
E-mail *
114 vizualizări
Data publicării:
30 Martie /2026 07:45
Catalogul tematic
Noutăți
Etichete:
Codul fiscal | activitate independenta
0 comentarii
Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.