Tichete de masă

icon Zi lucrătoare vs tichetele de masă

Care urmează a fi numărul zilelor efectiv lucrate pe parcursul lunii precedente, prin prisma noțiunii „zi lucrătoare”, în baza contractului încheiat între salariat și angajator, cu durata de 5 ore în zi, pentru acordarea tichetelor de masă? Va fi deductibilă în scopuri fiscale valoarea nominală a tichetului acordat pentru zi de muncă parțială?   În conformitate cu prevederile art. 24 alin. (191) din Codul fiscal, se permite deducerea cheltuielilor suportate și determinate de angajator pentru acor...

Viorica Telipiz

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1854 vizualizări

Data publicării:

29 Iunie /2023 08:00

Domeniu:

Tichet de masă

Etichete:

program de activitate redusă | tichet de masa

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon