Practica fiscală

icon Acordarea împrumutului fără dobândă angajatului care este și fondatorul întreprinderii

Entitatea a acordat un împrumut fără dobândă angajatului său care este și fondatorul întreprinderii. Se va considera aceasta ca facilitate acordată de patron ? În cazul răspunsului afirmativ se vor calcula de către angajator primele de asigurare obligatorie de asistență medicală?     Potrivit art. 19 lit. d) din CF, facilităţile impozabile acordate de angajator includ suma dobânzii, determinată reieşind din diferenţa pozitivă dintre rata medie ponderată a dobânzilor aplicate la creditele noi acordate pers...

author icon

Jana Griciuc

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1106 vizualizări

Data publicării:

13 Octombrie /2023 08:01

Domeniu:

Impozitul pe venit

Etichete:

angajaţii | acord de împrumut

2 comentarii

CAAN SA

29 Ianuarie /2024 14:39

Cum se va aplica prevederile art.21 alin. (6) al CF in situatia când entitatea a acordat in 2023 imprumut fara dobinda fondatorului care nu este angajat al intreprinderii date, dar detine 51% cote parti in capitalul societatii? Care este in 2023 pretul de piata al dobânzii in asemnea caz?

CAAN SA

29 Ianuarie /2024 14:38

Cum se va aplica prevederile art.21 alin. (6) al CF in situatia când entitatea a acordat in 2023 imprumut fara dobinda fondatorului care nu este angajat al intreprinderii date, dar detine 51% cote parti in capitalul societatii? Care este in 2023 pretul de piata al dobânzii in asemnea caz?

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon