Persoane fizice

icon Este în drept persoana fizică care desfășoară activitate independentă să livreze către cumpărător mărfurile comercializate?

Conform art. 697 alin. (1) din Codul fiscal, subiecți ai impunerii sunt persoanele fizice rezidente care, fără a constitui o formă organizatorico-juridică, desfășoară activități independente, conform specificului activității de comerț, prin unitatea comercială ce nu depășește suprafața comercială de până la 50 m2 și obțin venit din activitățile independente menționate la art.696, cu excepția activităților menționate la art. 88, 90 şi 901, în sumă  ce nu depășește 1200000 de lei într-o perioadă fiscală.   Totodată,&nb...

author icon

Alexandru Dascaliuc

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

661 vizualizări

Data publicării:

07 Martie /2024 08:00

Catalogul tematic

Noutăți fiscale

Etichete:

comercializare | livrare de mărfuri | persoana fizică

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon