Nerezidenți

icon Încă o dată despre impozitarea serviciilor prestate online de către un nerezident

Compania ,,X”, rezidentă a RM, contractează cursuri de instruire și perfecționare online pentru angajații săi prestate de către o persoană juridică nerezidentă. Cursurile se efectuează online, fără prezența fizică a angajaților/reprezentanților legali ai nerezidentului pe teritoriul RM. Serviciile de instruire și perfecționare se vor încadra cerințelor art. 71 din Codul fiscal? Se consideră venit al nerezidentului obținut din RM ce este supus impunerii la sursa de plată potrivit art. 91 din CF, venitul din serviciile de instruire și perfecționare a cad...

author icon

Irina Cebaniuc

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1127 vizualizări

Data publicării:

24 Mai /2023 08:00

Catalogul tematic

Nerezident

Etichete:

impozitarea nerezidențiaților

1 comentarii

DUOELLECONT S.R.L.

25 Mai /2023 08:24

Se va achita TVA la import de sericii in cazul mentionat in articol?

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon