11
12 2015
973

1. (7.2.5.3) Cum se calculează taxa pentru apă?

În cazul în care persoanele juridice şi fizice înregistrate în calitate de întreprinzător extrag apă din fondul apelor, taxa pentru apă se calculează de către subiecții impunerii de sine stătător, pornindu-se de la volumul apei extrase sau de la volumul apei utilizate de hidrocentrale, conform datelor contoarelor sau, în lipsa acestora, conform normelor de extragere şi/sau utilizare (art. 305 alin. (1) al Codului fiscal, Anexa nr.1 la Titlul VIII).

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.