Întrebări și răspunsuri

29.2.10.10 Care este mărimea impozitului ce urmează a fi achitat de către persoanele fizice ce transmit persoanelor specificate la art.54, precum şi altor persoane decât cele specificate la art.90 din Codul fiscal din transmiterea în posesie și/sau folosinţă (locaţiune, arendă, uzufruct, superficie) a proprietății imobiliare?

Persoanele fizice, care transmit în posesie şi/sau în folosință (locațiune, arendă, uzufruct, superficie) proprietăți imobiliare altor persoane decât cele specificate la art.90 din Codul fiscal din transmiterea în posesie și/sau folosinţă (locaţiune, arendă, usufruct, superficie) a proprietății imobiliare, achită impozit pe venit în mărime de 7% din valoarea contractului.

Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

658 vizualizări

Data publicării:

12 August /2021 07:50

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Persoana fizică

Etichete:

persoana fizică | locatiune | impozit pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon