17
02 2017
940

3. (29.5.9) Care este modalitatea de utilizare a scutirii la impozitul pe venit de către organizaţiile necomerciale?

În temeiul art.52 alin (4) din Codul Fiscal dreptul la scutirea de plata impozitului pe venit se realizează prin cererea depusă de către organizaţia necomercială la organul teritorial al Serviciul Fiscal de Stat. Perioada de scutire începe cu perioada fiscală de la data înregistrării organizaţiei necomerciale în conformitate cu art.121 alin.(2) dacă cererea privind scutirea de plata impozitului pe venit a fost depusă pînă la data de 31 decembrie a anului fiscal de gestiune. Astfel, în baza explicaţiilor Ministerului Finanţelor, pentru a putea beneficia de scutirea de plata impozitului pe venit conform art.52 din Codul Fiscal, organizaţia necomercială urmează să depună organului fiscal teritorial pînă pe 31 decembrie a anului fiscal de gestiune cererea privind scutirea de plata impozitului. Cererea nu urmează a fi supusă unor examinări suplimentare, conformarea la art.52 din Codul Fiscal fiind, ulterior, constatată în cadrul controlului realizat la entitatea respectivă. Totodată, la cererea depusă urmează a fi anexat şi statutul organizaţiei necomerciale înregistrată sau creată în conformitate cu legislaţia în vigoare.

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.