01
06 2015
1315

3. (6.6.2.11) Apare ca subiect a impunerii cu taxa pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii casa de amanet?

Nu, activitatea de schimb valutar nu se autorizează de către autorităţile administraţiei publice locale, respectiv pentru această categorie de obiecte nu poate fi stabilită taxa pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii (art. 293 alin. (5) al Codului fiscal). (Baza generalizată a practicii fiscale se modifică urmare a operării unor modificări la Codul fiscal prin Legea nr. 71 din 12.04.2015) Arhiva Apare ca subiect a impunerii cu taxa pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii de deservire socială casa de amanet? Nu, casele de amanet nu se consideră că desfăşoară activitate de comerţ şi nu apar ca subiecţi ai impunerii cu taxa pentru unităţile comerciale şi/sau de prestări servicii de deservire socială, deoarece regulile de desfăşurare a comerţului interior, reglementate prin Legea nr. 749-XIII ddin 23.02.1996 "Cu privire la comerţul interior", nu se răsfrîng asupra activităţii lombardurilor (art. 3 alin. (2) al Legii nr. 749-XIII ddin 23.02.1996 "Cu privire la comerţul interior").

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.