Întrebări și răspunsuri

icon Apare oare necesitatea reţinerii impozitului pe venit din plăţile îndreptate în favoarea persoanei fizice – rezidente a Republicii Ungare, în cazul în care acesta a furnizat servicii de training în cadrul unui contract de prestări servicii pe parcursul unei săptămîni pe teritoriul Republicii Moldova?

Totodată, în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) din CF, dacă un tratat internaţional care reglementează impozitarea sau include norme ce reglementează impozitarea, la care Republica Moldova este parte, stipulează alte reguli şi prevederi decît cele prevăzute de legislaţia fiscală, se aplică regulile şi prevederile tratatului internaţional. Potrivit prevederilor art. 14 „Servicii personale independente” din Acordul între Republica Moldova şi Republica Ungară pentru evitarea dublei impuneri şi prevenirea evaziunii fiscale cu privire la impozitele ...

author icon

Veronica Vragaleva

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2911 vizualizări

Data publicării:

09 Iulie /2014 15:37

Domeniu:

Impozitul pe venit | Persoana fizică

Etichete:

Impozitul pe venit | persoana fizică

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon