Întrebări și răspunsuri

icon Are dreptul agentul economic la trecerea în cont a sumei TVA, achitate pentru importul mărfurilor transmise cu titlu gratuit de nerezident (pixuri, chipiuri, etc.) şi producția cu caracter publicitar (broşuri, pliante, etc), care urmează a f distribuită gratis pe teritoriul RM în cadrul acțiunilor publicitare?

Potrivit prevederilor art. 102 alin. (1) din Codul fiscal, dacă valorile materiale importate (inclusiv cu titlu gratuit) urmează a fi utilizate pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfăşurării activităţii de întreprinzător, atunci TVA aferentă, achitată la vamă, urmează de a fi trecută în cont. În cazul importului producţiei cu caracter publicitar, care se referă la livrări scutite de TVA, atunci, în conformitate cu art. 102 alin. (2) din Codul fscal, nu se permite trecerea în cont a acesteia. Dacă producţia cu caracter publicitar impo...

author icon

Igor Lazari

Monitorul fiscal FISC.md Nr.1 2011


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2924 vizualizări

Data publicării:

06 Mai /2011 11:45

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

T.V.A

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon