Întrebări și răspunsuri

icon Are dreptul o persoană fizică, în numele altei persoanei fizice, care îşi schimbă locul permanent de trai, să stingă obligația fiscală a celei din urmă?

În cazul cînd persoana care pleacă în străinătate la locul permanent de trai transmite (prin procură) în posesie şi/sau folosinţă bunurile deţinute unei alte persoane, atunci, în cazul vînzării acestor bunuri, venitul obţinut de pe urma acestei tranzacţii poate fi declarat şi, respectiv, achitat, din numele proprietarului plecat din ţară în baza împuternicirilor acordate (conform art. 8 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal), de către persoana pe numele căreia a fost eliberată procura.

author icon

Iulia Cernicova

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2511 vizualizări

Data publicării:

13 Septembrie /2013 18:41

Domeniu:

Impozitul pe bunurile imobiliare

Etichete:

Bunuri imobile

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon