Întrebări și răspunsuri

icon Avansul acordat în baza pre-contractului de vânzare-cumpărare a imobilului care nu a fost procurat. Reflectarea cheltuielilor în VEN12

Întreprinderea a încheiat un pre-contract de vânzare-cumpărare a unui imobil cu acordarea unui avans. Ulterior, din anumite circumstanțe, situația financiară a întreprinderii nu a permis finalizarea procesului de procurare a imobilului. Se vor regăsi în componența cheltuielilor deductibile aceste cheltuieli?    În conformitate cu prevederile art. 44 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, persoanele juridice aplică metoda de evidenţă – contabilitatea de angajamente. Conform art. 44 alin. (3...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md nr.7 (74) 2022


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat | Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

703 vizualizări

Data publicării:

13 Iunie /2022 08:02

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon