Întrebări și răspunsuri

icon Care sînt consecințele privind T.V.A. în cazul în care întreprinderea avea în stoc combustibil și acesta s-a scurs din cisterna, în care era stocat?

În conformitate cu prevederile art. 102 alin. (1) din Codul fiscal, subiecților impozabili, înregistrați conform art. 112, li se permite trecerea în cont a sumei T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai T.V.A. pe valorile materiale, serviciile procurate (inclusiv transmise în cadrul realizării contractului de comision) pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfășurării activității de întreprinzător. Astfel, în conformitate cu prevederile art. 102 alin. (4) din CF, suma T.V.A., achitată sau care urmează a fi achita...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.24 2015


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2820 vizualizări

Data publicării:

12 Martie /2015 11:22

Catalogul tematic

T.V.A.

Etichete:

TVA | combustibil | întreprinderi

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon