Întrebări și răspunsuri

icon Cu privire la dreptul persoanei fizice la scutirea pentru persoana întreținută student

Este în drept persoana fizică să beneficieze de scutirea pentru persoana întreținută, în cazul în care aceasta îşi face studiile la secţia cu frecvenţă a unei instituţii de învăţămînt și pe parcursul anului fiscal, obţine venit sub formă de bursă în mărime ce depăşeşte cuantumul scutirii personale? În conformitate cu prevederile art. 35 din Codul fiscal, contribuabilul este în drept să utilizeze scutirea pentru persoana întreţinută, dacă aceasta întrunește toate cerinţele de mai jos: este un ascendent sau descendent al contribuabilului sau al soţiei (soţul...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr.33 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2286 vizualizări

Data publicării:

05 Octombrie /2016 11:29

Catalogul tematic

Persoana fizică | Scutiri pentru persoanele întreținute

Etichete:

persoana fizică | scutirea personală | persoana întreţinută | studenti | Codul fiscal

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon