Întrebări și răspunsuri

icon Cu privire la impozitarea cu TVA a livrării unui depozit și a pământului aferent acestuia

Se impozitează cu TVA livrarea unui depozit și a pământului aferent acestuia? Cum urmează a fi determinată valoarea impozabilă în cazul în care prețul de vânzare convenit între părți este mai mic decât valoarea de bilanț? Conform art. 93 pct. 6) din CF, livrare impozabilă reprezintă livrare de mărfuri, livrare (prestare) de servicii, cu excepția celor scutite de TVA, efectuate de către subiectul impozabil în procesul activității de întreprinzător. Totodată, potrivit art. 103 alin. (1) pct. 1) din CF, TVA nu se aplică la importul mărfurilor, serviciilor şi ...

author icon

Ion Chitoroagă

Monitorul fiscal FISC.md Nr.34 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

1748 vizualizări

Data publicării:

20 Decembrie /2016 13:05

Catalogul tematic

T.V.A. | Legislație fiscală

Etichete:

TVA | vînzare | Codul fiscal | import de marfuri | livrare

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon