Întrebări și răspunsuri

icon Cu privire la obligația de achitare a TVA la buget

Când apare obligația achitării TVA la buget de către subiectul impozabil care a importat servicii, dacă achitarea a fost făcută din numele conducătorului întreprinderii, iar banii au fost compensați din contul întreprinderii? În conformitate cu prevederile art. 101 alin. (4) din CF, subiecții impozabili care importă servicii achită TVA la data efectuării plății, inclusiv a plății prealabile pentru serviciul de import. Potrivit prevederilor art. 19 din Legea contabilității nr. 113-XVI din 27 aprilie 2007, faptele economice se contabilizează în baz...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.34 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2504 vizualizări

Data publicării:

27 Decembrie /2016 10:07

Catalogul tematic

T.V.A. | Legislație fiscală

Etichete:

TVA | achitari la buget | subiecții impozitabili | documente primare | Codul fiscal

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon