Întrebări și răspunsuri

icon Cu privire la trecerea în cont a sumei TVA aferente mărfurilor care și-au pierdut calitățile de consum

În cazul în care mărfurile (produsele) și-au pierdut calitățile de consum în timp, și ca rezultat nu pot fi utilizate în activitatea de întreprinzător, TVA aferent acestora se va permite spre trecerea în cont? Conform prevederilor art. 102 alin. (1) din CF, subiecților impozabili, înregistrați în calitate de plătitori ai TVA, li se permite trecerea în cont a sumei TVA achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai TVA pe valorile materiale, serviciile procurate pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfășurării activită...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.34 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2474 vizualizări

Data publicării:

26 Decembrie /2016 14:21

Catalogul tematic

T.V.A. | Legislație fiscală

Etichete:

TVA | Codul fiscal | subiectul impozabil | furnizori | activitate de intreprinzator

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon