Întrebări și răspunsuri

icon Cu privire la trecerea în cont a sumei TVA aferente valorilor materiale procurate utilizate pentru acordarea serviciilor de garanție

În cazul utilizării pieselor de schimb în cadrul serviciilor de garanție prestate conform contractului, legate de livrarea impozabilă de mărfuri, se permite oare la trecerea în cont suma T.V.A. aferentă valorilor materiale procurate, utilizate pentru acordarea acestor servicii? În conformitate cu prevederile art. 102 alin. (1) din CF, în cazul achitării T.V.A. la buget, subiecților impozabili înregistrați în calitate de plătitori ai T.V.A. li se permite trecerea în cont a sumei T.V.A., achitate sau care urmează a fi achitată furnizorilor plătitori ai T.V.A...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3492 vizualizări

Data publicării:

15 Februarie /2016 13:16

Catalogul tematic

T.V.A.

Etichete:

servicii | TVA | valori materiale | subiecții impozitabili

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon