27
07 2020
723

Curgerea termenului de înregistrare a schimbării sediului

Compania ,,X”  și-a schimbat sediul din strada București Y în sediul București Z. Avizul de schimbare a sediului a fost publicat în Monitorul Oficial din data de 15 februarie 2020, iar modificările ulterioare la organul înregistrării de stat încă nu au fost efectuate. Apare întrebarea: termenul de 60 de zile de la data dobândirii dreptului de locațiune este calculat din momentul publicării avizului în Monitorul Oficial sau înregistrării la Agenția Servicii Publice?
 
Conform prevederilor art. 183 din Codul civil (CC), persoana juridică are un sediu, indicat în actele de constituire, iar stabilirea şi schimbarea sediului sunt opozabile terţilor din momentul înregistrării de stat.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.