01
04 2016
1033

Dacă într-o oarecare perioadă fiscală (într-o lună) întreprinderea a efectuat livrări impozabile la cota T.V.A. de 20% și la cota zero, mărimea trecerii în cont a T.V.A. de la procurările de mărfuri servicii se va determina prin aplicarea proratei, conform art. 102 alin. (3) al CF?

Potrivit art. 96. lit. c) din CF, la mărfurile şi serviciile livrate în conformitate cu art.104 este stabilită cota zero a T.V.A.

Astfel, livrările de mărfuri, servicii pentru care, conform legislației fiscale, se aplică cota zero a T.V.A., reprezintă livrări impozabile.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.