Întrebări și răspunsuri

icon Dacă pentru datoriile neachitate la buget, de către organul fiscal au fost sechestrate și comercializate bunuri ale contribuabilului, se consideră această livrare efectuată de contribuabil pentru care acesta are obligația achitării T.V.A.?

Sechestrarea bunurilor de către organul fiscal reprezintă o modalitate de asigurare a executării silite a obligaţiei fiscale. În conformitate cu drepturile organului fiscal şi funcţionarului fiscal, stabilite de CF (art. 134 alin. (1) p. n), organul fiscal are dreptul să sechestreze, în modul stabilit de lege, orice bun, cu excepţia celui care, în conformitate cu legislația în vigoare, nu este sechestrabil (art. 200 alin. (6) CF). Potrivit prevederilor art. 203 alin. (13) din CF, pentru contribuabil, comercializarea de către organul fiscal a bunu...

author icon

Alla Litovcenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.24 2015


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2693 vizualizări

Data publicării:

12 Martie /2015 10:55

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

datorii | buget | TVA | organul fiscal | sechestrarea

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon