05
11 2013
1258

Despre reflectarea plăţilor efectuate în folosul persoanelor juridice, în formă de dividende

La achitarea plăţilor efectuate în folosul persoanelor juridice, în formă de dividende aferente profitului nerepartizat, obţinut în perioada fiscală a anului 2012, la unii agenţi economici apare întrebarea, la care cod al Dării de seamă privind suma venitului achitat şi impozitul pe venit reţinut din acesta (Forma IRV09) urmează a fi reflectate sumele date, întrucît în darea de seamă nominalizată la tipul sursei menţionate este specificat „cu excepţia achitate agenţilor economici rezidenţi”?

Reamintim, că legislaţia în vigoare (art. 901 alin. (31)) din Codul fiscal prevede reţinerea impozitului pe venit la sursa de plată din dividende achitate atît în folosul persoanelor fizice, cît şi persoanelor juridice.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.