Întrebări și răspunsuri

icon Este necesară eliberarea facturii fiscale de către asistentul în brokeraj- intermediar în asigurări persoanelor juridice ce contracarează contracte de asigurare?

Potrivit art. 103 alin. (1) pct. 12) lit. g) din CF, se scutesc de T.V.A. operațiile de asigurare și/sau de reasigurare, inclusiv serviciile de intermediere a acestora. Totodată, în conformitate cu art. 1 din Legea cu privire la asigurări nr.407-XVI din 21.12.2006, activitate de intermediere în asigurări şi/sau în reasigurări reprezintă o activitate care constă din prezentarea sau propunerea contractelor de asigurare şi/sau de reasigurare din alte acțiuni de pregătire a încheierii unor astfel de contracte, din încheierea lor, sau de contribuție la g...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.30 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3440 vizualizări

Data publicării:

08 Aprilie /2016 10:48

Catalogul tematic

T.V.A. | Factura fiscală

Etichete:

factura fiscală | TVA | persoane juridice | brokeraj | contracte de asigurare

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon