11
07 2014
2272

Este oare în drept entitatea să efectueze deducerea în scopuri fiscale a plăţilor aferente locaţiunii automobilului, efectuate în interesul persoanei interdependente, dacă, totodată, entitatea are obligaţii faţă de persoane interdependente privind împrumutul primit fără dobîndă, deconturi de avans (cheltuieli aferent facturilor fiscale achitate furnizorilor)?

Reamintim, că potrivit prevederilor art. 12 din CF, venit impozabil se consideră venitul brut, inclusiv facilităţile acordate de patron, obţinut de contribuabil din toate sursele într-o anumită perioadă fiscală, cu excepţia deducerilor şi scutirilor, aferente acestui venit, la care are dreptul contribuabilul, conform legislaţiei fiscale.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1999 lei

Classic

1299 lei

Electronic

1299 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.