Întrebări și răspunsuri

icon Este posibilă deducerea în scopuri fiscale a cheltuielilor, confirmate documentar prin acte emise de entitățile ce se află pe teritoriul Moldovei, dar nu au legătură cu sistemul ei bugetar?

Conform art. 19 alin. (1) şi (2) al Legii Contabilităţii nr. 113-XVI din 27.04.2007, faptele economice se contabilizează în baza documentelor primare şi centralizatoare. Documentele primare se întocmesc în timpul efectuării operaţiunii, iar dacă aceasta este imposibil – nemijlocit după efectuarea operaţiunii sau după producerea evenimentului. Elementele obligatorii ale unui document primar sunt specificate în alin. (6) al art. 19 al legii menţionate. Astfel, documentele eliberate de către entităţile de pe teritoriul Republicii Moldova, urmează să corespundă ...

author icon

Iulia Cernicova

author icon

Ina Vacarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3030 vizualizări

Data publicării:

13 Septembrie /2013 19:01

Domeniu:

Impozitul pe venit | Formulare standart

Etichete:

Contabilitate

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon