20
05 2013
1862

În anul 2012 întreprinderea noastră a achitat asigurarea transportului auto. Are oare întreprinderea dreptul de a trece la deduceri în scopuri fiscalе cheltuielile suportate?

În conformitate cu prevederile art. 24 alin. (1) din Codul Fiscal, se permite deducerea cheltuielilor ordinare și necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activităţii de întreprinzător. Totodată, în baza prevederilor p. 39 din Anexa Nr. 1 la Hotărîrea Guvernului Nr. 77 din 30.01.2008, cheltuielile ordinare și necesare reprezintă cheltuielile, caracteristice pentru gestionarea anumitor tipuri de activităţi de întreprinzător, fără de care este imposibil de a face business, care sînt definite atît cu indici calitativi, cît și cu indici cantitativi.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.