Întrebări și răspunsuri

icon În cazul în care pe parcursul anului persoana fizică a beneficiat de pensie și a obținut venit sub formă de royalty (redevenţă), apare obligația de a prezenta Declarația persoanei fizice cu privire la impozitul pe venit (Forma CET 08)?

În conformitate cu prevederile art. 12 pct. 2) din CF, noțiunea de anuităţi se definește ca plăţi regulate ale sumelor de asigurare, ale pensiilor sau indemnizaţiilor (prestaţiilor). Totodată, conform prevederilor art. 20 lit. a) din CF, sursele de venit neimpozabile care nu se includ în venitul brut sunt anuităţile sub formă de drepturi de asigurări sociale achitate din bugetul asigurărilor sociale de stat şi drepturi de asistenţă socială achitate din bugetul de stat, specificate de legislaţia în vigoare, inclusiv primite în baza tratatelor internaţion...

author icon

Daniela Gulea

Monitorul fiscal FISC.md Nr.27 2015


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2804 vizualizări

Data publicării:

11 Septembrie /2015 13:29

Catalogul tematic

Impozitul pe venit | Royalty

Etichete:

persoana fizică | royalty | venit | impozit pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon