06
11 2013
1041

În luna septembrie a anului curent, din iniţiativa angajatorului, a fost desfăcut contractul individual de muncă din cauza refuzului salariatului de a fi transferat la o altă muncă pe motive de sănătate. În contextul concedierii, are oare dreptul întreprinderea să acorde persoanei date scutirea personală şi pentru luna septembrie?

Contractul individual de muncă poate înceta la iniţiativa uneia dintre părţi. Desfacerea din iniţiativa angajatorului a contractului individual de muncă, încheiat pe durată nedeterminată, se admite în cazul refuzului salariatului de a fi transferat la o altă muncă pentru motive de sănătate, în baza dispoziţiilor art. 86, alin. (1), lit. x) din Codul Muncii. Reamintim că, în anul 2013 persoanele fizice rezidente au dreptul la scutire personală în mărime de 9 120 lei.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.