Întrebări și răspunsuri

icon Întreprinderea a efectuat export de marfă către partenerul ”X”. Totodată, în drum, marfa dată a fost furată. Este în drept entitatea să deducă, în scopuri fiscale, cheltuielile ce țin de pierderile aferente furtului mărfii?

Menționăm, că potrivit prevederilor art. 24 alin. (1) din CF, se permite deducerea cheltuielilor ordinare şi necesare, achitate sau suportate de contribuabil pe parcursul anului fiscal, exclusiv în cadrul activității de întreprinzător. Totodată, în conformitate cu prevederile pct. 39 Anexa nr.1 la HG nr.77 din 30 ianuarie 2008, cheltuielile ordinare și necesare reprezintă cheltuielile, caracteristice pentru gestionarea anumitor tipuri de activități de întreprinzător, fără de care este imposibil de a face business, care sunt definite atât cu indici calitativi, ...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.30 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2952 vizualizări

Data publicării:

21 Martie /2016 09:22

Catalogul tematic

Deduceri fiscale

Etichete:

întreprinderi | Export | deducerea cheltuielilor | scopuri fiscale

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon