Întrebări și răspunsuri

icon Întreprinderea efectuează servicii de alimentare cu energia electrică, precum şi servicii de proiectare în cadrul realizării unui proiect, care este reflectat prin Hotărîrea Guvernului nr. 246 din 08.04.2010. Va fi scutit de impozitare în cazul dat venitul obținut de către entitate?

Reamintim că, potrivit prevederilor art. 54 alin. (3) din Codul fiscal, venitul angajaţilor rezidenţi care activează în cadrul tratatelor internaţionale privind asistenţa tehnică şi investiţională se impozitează în modul general stabilit, dacă tratatul internaţional nu prevede altfel. Totodată, relatăm că, în conformitate cu prevederile art. 4 alin. (1) din Codul fiscal, dacă un tratat internaţional, care reglementează impozitarea sau include norme care reglementează impozitarea, la care Republica Moldova este parte, stipulează alte reguli şi prevederi decît cele pre...

author icon

Parascovia Cebotarenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.15 2013


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2216 vizualizări

Data publicării:

12 Septembrie /2013 18:37

Domeniu:

Deduceri fiscale

Etichete:

scutire la impozit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon