18
09 2014
1671

Întreprinderea în perioada fiscală 2014 a primit dividende, aferente perioadei fiscale 2011, din care a fost reținut impozitul pe venit. Ținînd cont că din plățile în mărimea dividendelor a fost efectuată reținerea finală, urmează oare suma dată a fi inclusă la venituri la prezentarea Declarației cu privire la impozitul pe venit (Forma VEN12)?

În conformitate cu prevederile art. 901 alin. (31) din CF, persoanele specificate la art. 90 rețin şi achită la buget un impozit în mărime de 15% din dividende,inclusiv sub formă de acțiuni sau cote-părți, aferente profitului nerepartizat obținut în perioadele fiscale 2008–2011 inclusiv.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.