Întrebări și răspunsuri

icon Întreprinderea preconizează să achite unei persoane juridice nerezidente din Federația Rusă plata pentru utilizarea dreptului de autor asupra unui soft. Urmează în cazul dat entitatea să rețină impozitul pe venit la sursa de plată din plățile achitate în folosul nerezidentului?

Reamintim că, art. 4 din CF, expres prevede că dacă un tratat internațional, care reglementează impozitarea sau include norme care reglementează impozitarea, la care Republica Moldova este parte, stipulează alte reguli şi prevederi decît cele prevăzute de legislația fiscală, se aplică regulile şi prevederile tratatului internațional. Astfel, în conformitate cu prevederile art. 12 parag. 3 din Acordul între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Federației Ruse privind evitarea dublei impuneri pe venit și proprietate și prevenirea evaziunii fiscale, termenul „v...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.24 2015


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2439 vizualizări

Data publicării:

11 Martie /2015 12:32

Domeniu:

Impozitul pe venit

Etichete:

persoana juridica | impozit | plăţi | impozit pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon