20
05 2013
1598

La entitate este înregistrată suma plătită în plus în mărime de 12 000 lei, aferent impozitului pe venit, potrivit Declarației prezentate anterior pentru perioada fiscală 2007. Este oare în drept agentul economic să-şi restituie suma dată la contul de decontare?

În conformitate cu prevederile art. 266 alin. (1) din Codul fiscal, cererea de compensare a sumelor plătite în plus sau a sumelor care, conform legislaţiei fiscale, urmează a fi restituite poate fi depusă de contribuabil în termen de 6 ani din data efectuării şi/sau apariţiei lor. Cererea depusă după expirarea termenului de 6 ani este nevalabilă. Astfel, potrivit prevederilor legislaţiei în vigoare, în cazul în care entitatea a prezentat cererea de compensare a sumelor plătite în plus la impozitul pe venit în termenii stabiliţi de legislaţia fiscală, aceasta va putea să compenseze suma impozitului pe venit care urmează a fi achitat. Termenul limită de prezentare a cererii privind utilizarea plăţilor în plus la impozitul pe venit, aferent perioadei fiscale 2007, expiră la 31 martie 2014.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1799 lei

Classic

1099 lei

Electronic

1099 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.