20
02 2018
1861

Munca angajaţilor pe fracţiune de normă în zilele de odihnă şi de sărbătoare

În cazul în care salariatul este angajat conform unui regim redus de muncă de 7 ore zilnic, poate fi atras la muncă suplimentară în zilele de odihnă şi de sărbătoare nelucrătoare? Acest fapt nu va duce la pierderea indemnizaţiei?


Potrivit art. 97 din Codul Muncii, angajatorul poate angaja salariați cu ziua sau săptămîna de muncă parțială (pe fracțiune de normă), durata concretă a timpului de muncă parțial fiind consemnată în contractul individual de muncă.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.