Întrebări și răspunsuri

icon Obligațiile aferente impozitului pe venit la achitarea plăților în folosul nerezidentului

De către entitatea „X” se efectuează o vizită de studiu în România, totodată, în baza unui contract civil, nerezidentul prestează serviciu de organizare a activității vizitei de studiu pe teritoriul României. Apar careva obligații aferent impozitului pe venit la achitarea plăților în folosul nerezidentului? În conformitate cu prevederile art. 70 alin. (2) lit. a) din CF, la determinarea venitului impozabil al nerezidenților se va ține cont numai de venitul obținut în Republica Moldova. Concomitent, potrivit prevederilor pct. 19 din Regulamentul privind re...

author icon

Maia Caţel

Monitorul fiscal FISC.md Nr.29 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3032 vizualizări

Data publicării:

05 Februarie /2016 11:32

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Etichete:

impozit pe venit | nerezident | plăţi | activitate de intreprinzator

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon