Întrebări și răspunsuri

Pentru fidelitate clienților le sunt oferite bonusuri sub formă monetară. În acest context, apare necesitatea de calculare a TVA pentru bonusurile oferite?

În conformitate cu prevederile art. 95 alin. (1) lit. a) din Codul fscal, obiect al impunerii cu TVA este livrarea mărfurilor, serviciilor de către subiecţii impozabili, constituind rezultatul activităţii lor de întreprinzător în Republica Moldova. Dat find faptul că, acordarea bonusurilor de subiectul impunerii nu reprezintă obiect al impozitării şi nu cade sub incidenţa art. 95 alin. (1) din Codul fscal, nu există necesitate de calculare a TVA pentru bonusurile acordate.
author icon

Igor Lazari

Monitorul fiscal FISC.md Nr.1 2011


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

3431 vizualizări

Data publicării:

06 Mai /2011 11:35

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

T.V.A

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon