Întrebări și răspunsuri

icon Persoana fizică-cetățean este tutela copilului în vîrstă de 10 ani care are dizabilități accentuate din copilărie. Va avea această persoană dreptul la unele scutiri suplimentare pe parcursul unei perioade fiscale la calcularea și determinarea obligațiilor sale privind impozitul pe venit?

În conformitate cu prevederile art. 33 alin. (1) din CF, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire personală în anul 2014 în sumă de 9 516 lei. Totodată, suma scutirii personale va constitui 14 148 lei pe an pentru orice persoană care este prevăzută la alin. (2) din același articol. Potrivit art. 35 alin. (1) din CF, contribuabilul (persoană fizică rezidentă) are dreptul la o scutire pentru anul 2014 în sumă de 2 124 lei anual pentru fiecare persoană întreținută, cu excepția invalizilor din copilărie pentru care scutirea constitui...

author icon

Marina Cravcenco

Monitorul fiscal FISC.md Nr.20 2014


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2929 vizualizări

Data publicării:

10 Iulie /2014 17:22

Domeniu:

Impozitul pe venit | Scutiri pentru persoanele întreținute

Etichete:

contribuabili | tutela | persoana fizică | Impozitul pe venit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon