Întrebări și răspunsuri

icon Pregătirea cadrelor: TVA în cazul neînregistrării genului de activitate

Urmează a fi scutite de TVA fără drept de deducere, în conformitate cu art.103 alin.(1) pct.5) din Codul fiscal, serviciile de pregătire și perfecționare a cadrelor, dacă în statutul agentului economic nu sunt specificate activitățile respective?   Conform art.103 alin.(1) pct.5) din CF, se scutesc de TVA fără drept de deducere, mărfurile, serviciile instituţiilor de învăţămînt publice şi private, legate de desfăşurarea nemijlocită a procesului de învăţămînt conform Codului educaţiei; serviciile de instruire a copiilor şi...

author icon

Ion Chitoroagă

Mihai Burunciuc

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 299 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 499 MDL

Comandă acum

820 vizualizări

Data publicării:

28 Aprilie /2021 08:00

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon