Întrebări și răspunsuri

icon Referitor la aplicarea scutirii de TVA prevăzută la art. 103 alin. (1) pct. 29) din CF

Poate beneficia agentul economic de scutirea de TVA prevăzută la art. 103 alin. (1) pct. 29) din CF, în cazul transmiterii mărfurilor în capitalul statutar al altei entități a aportului la propriul capital statutar până la expirarea termenului de 3 ani? Conform art. 103 alin. (1) pct. 29) din CF, sunt scutite de TVA activele materiale pe termen lung utilizate nemijlocit la fabricarea produselor, la prestarea serviciilor şi/sau executarea lucrărilor, destinate includerii în capitalul statutar (social) în modul şi în termenele prevăzute de legislație. Mod...

author icon

Ion Chitoroagă

Monitorul fiscal FISC.md Nr.34 2016


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2093 vizualizări

Data publicării:

20 Decembrie /2016 13:30

Domeniu:

T.V.A. | Legislație fiscală

Etichete:

scutire | TVA | Codul fiscal | active materiale | legislația fiscala

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon