Întrebări și răspunsuri

icon Royalty sau prestare servicii?

Persoana fizică a redactat materiale didactice. Persoana juridică achiziționează dreptul de autor asupra acestor materiale didactice integral, se va considera ca royalty? Care sunt condiţiile de impozitare? În cazul procurării dreptului de autor asupra operei, potrivit art. 12 din Codul fiscal, plata pentru procurare nu se constată ca royalty. Totodată, redactarea unui material didactic reprezintă prestare de serviciu, și venitul obținut se va impozita conform prevederilor art. 88 alin. (5) din Codul fiscal.

Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2241 vizualizări

Data publicării:

01 Februarie /2018 13:51

Catalogul tematic

Administrare fiscală | Noutăți | Royalty

Etichete:

royalty | drept de autor | servicii | Cod fiscal

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon