Întrebări și răspunsuri

icon Salariatul contribuabilului a depus cerere de eliberare din serviciu, în luna august 2013. Pentru 10 zile lucrătoare din luna august, acesta va beneficia de scutirea personală, potrivit art. 33 din Codul fiscal sau nu?

Impozitul pe venit la sursa de plată se calculează şi se reţine la momentul îndreptării venitului spre plată din venitul impozabil, determinat ca diferenţa dintre venitul obţinut de lucrător sub formă de salarii (inclusiv primele şi facilităţile acordate) şi suma scutirilor solicitate de angajat şi a deducerilor. De asemenea, fiecare contribuabil (persoană fizică rezidentă) are dreptul la una din scutirile personale prevăzute la alin. (1) şi/sau alin. (2) al art. 33 din Codul fiscal. Reamintim, că scutirea personală pentru anul fiscal 2013, pentru orice persoană ...

author icon

Ala Pojoga

Monitorul fiscal FISC.md Nr.16 2013


Instituții:

Publicaţia periodică "Monitorul Fiscal FISC.MD"

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

3997 vizualizări

Data publicării:

06 Noiembrie /2013 15:13

Catalogul tematic

Impozitul pe venit

Etichete:

venit impozabil | salariat | contribuabili | scutire la impozit

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon