09
09 2014
1184

Solicităm să ne explicați dacă instituția financiară are obligația de a reține la sursa de plată impozitul pe venit din suma depozitului și a dobînzilor aferente acestuia, primit de către o persoană fizică nerezidentă cu titlu de moștenire sau numai din suma dobînzii calculate și îndreptate spre achitare?

Conform prevederilor art. 20 lit. i) din CF, patrimoniul primit de către persoanele fizice cetățeni ai Republicii Moldova cu titlu de donație sau de moștenire constituie sursă de venit neimpozabilă.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.