07
11 2014
1475

Solicităm să ne explicați urmează sau nu de calculat primele de asigurare obligatorie de asistență medicală din sumele achitate în favoarea persoanelor fizice cetățeni pentru utilizarea drepturilor de autor?

Reieșind din art. 6 al Legii cu privire la mărimea, modul și termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală (Nr. 1595 din 26.12.2002), primele de asigurare obligatorie de asistență medicală pentru angajați se calculează în funcție de contribuția procentuală la salariu și la alte recompense, pînă la deducerea (reținerea) impozitelor și altor plăți obligatorii stabilite de legislație.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

Premium

1499 lei

Classic

999 lei

Electronic

899 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.