Întrebări și răspunsuri

icon Sunt oare scutite de T.V.A., în baza prevederilor art. 103 din CF, serviciile de alimentare cu apă a întovărășirii pomicole?

Conform art. 93, pct. 4) și pct. 6) din CF, livrarea impozabilă reprezintă activitate de prestare a serviciilor materiale şi nemateriale, de consum şi de producție, cu excepția celor scutite de T.V.A. Iar, reieșind din dispozițiile art. 103 pct. 16) din CF, nu se impozitează cu T.V.A. cazarea în cămine; serviciile comunale acordate populației: închirierea spațiului locativ, deservirea tehnică a blocurilor de locuințe, alimentarea cu apă, canalizarea, salubrizarea, folosirea ascensoarelor. Respectiv, în cazul în care serviciile de alimentare cu apă, ...

author icon

Andrei Nevreanschi

Monitorul fiscal FISC.md Nr.24 2015


Instituții:

Serviciul Fiscal de Stat

icon Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați. Pentru a vă abona selectați abonamentul

Deja sunt abonat
image

Abonament Premium

2 499 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

1 599 MDL

Comandă acum
image

Abonament Electronic

799 MDL

Comandă acum

2441 vizualizări

Data publicării:

12 Martie /2015 11:35

Domeniu:

T.V.A.

Etichete:

scutiri | TVA | servicii | apa

0 comentarii

icon icon icon
icon
icon icon icon icon icon
icon
icon