21
01 2015
2282

Va avea obligația patronul la achitarea plăților sub formă de salariu în folosul persoanei fizice angajate pe parcursul anului de gestiune în serviciu, să calculeze și să achite primele de asigurare obligatorie de asistență medicală, în cazul în care persoana fizică s-a asigurat în mod individual?

În conformitate cu art. 4 alin. (2) din Legea nr. 1593-XV din 26 decembrie 2002 „Cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală” (în continuare – Legea) (publicată în Monitorul Oficial Nr. 18-19 din 08.02.2003), categoriile de plătitori ai primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în sumă fixă, care se asigură în mod individual, se stabilesc în anexa nr. 2 a Legii.
Acest articol este destinat doar pentru utilizatorii abonați

Pentru a vă abona, selectaţi abonamentul:

ELECTRONIC

1299 lei

CLASSIC

1299 lei

PREMIUM

1999 lei

 

0 comentarii

Doar utilizatorii înregistraţi şi autorizați au dreptul de a posta comentarii.